Tato záležitost je vždy dost ošemetné téma. Nikdo o tom rád nemluví a přitom se jedná o poměrně častý problém. Neplatí přitom, že se s vaginálním zánětem nebo svěděním potýkají jen sexuálně aktivní ženy. Nepříjemné svědění a pálení pochvy může mít hned několik různých důvodů. Ke svědění může docházet po sexu, ovšem i po menstruaci nebo před ní, v těhotenství nebo po ukončení užívání antibiotik.

Kvasinková infekce je nejčastější příčinou

Kvasinková infekce nebo i mykóza pochvy je nejčastější příčinou pálení a svědění. Nastává při změně mikrobiálního prostředí, ve kterém se začnou kvasinky rychle množit. Způsobit by ji mohla nedostatečná nebo naopak přehnaná hygiena. Může k tomu dojít i po léčbě angíny antibiotiky. To je u žen poměrně častý důvod. Pálení a svědění může být doprovázeno i vaginálním výtokem. Případně dojde k zánětu stydkých pysků. To má za následek bolestivý pohlavní styk či močení.

Prostředí vhodné k množení kvasinek vytváří i nošení neprodyšného spodního prádla, těsných kalhot, případně delší setrvání v mokrých plavkách.

Jak předcházet vzniku kvasinkové infekce

Z výše popsaného je zřejmé hned jedno pravidlo - spolu s užíváním antibiotik se doporučuje užívat i laktobacilky. Ty jsou vhodným prostředkem k zabránění vzniku infekce. Při opakujícím se problému určitě stojí za zvážení přehodnotit způsob oblékání, případně kvalitu a materiál spodního prádla (nejvhodnější je bavlna).

Určitě se doporučuje dbát na hygienu a při sprchování a mytí používat mýdla bez chemických přísad či parfémovaná mýdla. Ideálně používejte mýdla, pěny či gely přímo určené pro intimní hygienu. Při preventivním používání gelů a pěn na intimní hygienu však dbejte na to, abyste nepřekračovali doporučené dávkování i frekvenci. Může se stát, že vznikne na daný přípravek rezistence a pak nebude účinný v případě vzniklých problémech. Intimní gely a mýdla jsou kromě lékáren běžně dostupné i obchodech s kosmetikou jako například Notino.cz, Elnino.sk, Vivantis.cz, Wellneo.cz a další.

Jak léčit pálení a svědění pochvy

Léčba může být v tomto případě poměrně jednoduchá. Mnohdy problém vyřeší i volně dostupné přípravky z lékárny. Tyto přípravky mají různou formu. Od krémů až po vaginální výplachy či tablety. Důležité je, aby obsahovaly látku klotrimazol. Nejméně jeden produkt je určitě dostupný v každé lékárně.

V případě, že problém neodezní během jednoho či dvou dnů, nebo se jedná o první zkušenost s takovými zdravotními nepříjemnostmi, je lepší navštívit lékaře. Lékaře byste měli navštívit i v případě nejistoty, zda se jedná o kvasinkovou infekci, nebo také pokud se problém vyskytuje opakovaně a často (častěji než za 6 měsíců).

Pokud pociťujete bolest v podbřišku, krvácíte mimo menstruaci, máte teplotu či naopak zimnici, trpíte nevolností, jste těhotná nebo kojíte, máte více sexuálních partnerů nebo se jedná o zapáchající vaginální výtok určitě rovněž vyhledejte lékaře.

Svědění v pochvě a domácí léčba

Hlavní babskou radou, která v tomto případě přinese úlevu, jsou především sedací koupele. Můžete na ně použít odvar z heřmánku, šalvěje, máty a žebříčku.

Tip: Obstarat krémy můžete i výhodnější právě tím, že nakoupíte přes Refundo.cz. Dostanete tak část peněz z objednávky zpět formou cashbacku. Navíc můžete využít i různé sezónní slevové kódy, které vám cenu nákupu ještě více sníží.