Pokud máte vysoký tlak, pak se na vás jeho příznaky prakticky vůbec neprojevují. O to fatálnější jsou ovšem jeho následky. Oproti tomu nízký tlak vás na životě v drtivé většině případů nikdy ohrožovat nebude, nicméně velmi ovlivní kvalitu života.

Hlavní příznaky nízkého tlaku

Nízký tlak, odborně nazývaný hypertenze se u většiny lidí projevuje zvýšenou únavou či ospalostí. Nízký tlak vede též k častému omdlévání, postiženému se totiž motá hlava, a to především při vstávání z postele. 

Mezi další příznaky patří silné pocení, výrazné bušení srdce, závratě. U lidí trpících nízkým tlakem též může docházet k poruchám koncentrace, mžitkám před očima či hučení v uších.

Jak je patrné z popisu příznaků, je jich opravdu hodně. Přičemž řada z nich s nízkým tlakem vůbec nemusí souviset. Pokud chcete vědět, zda máte nízký tlak či nikoliv, pak je potřeba navštívit lékaře a nechat si tlak změřit nebo si tlakoměr pořídit domů. Kde se dá domácí tlakoměr koupit a kolik stojí se dočtete na konci našeho článku.

Jaké jsou hodnoty nízkého tlaku

Za normální krevní tlak je považována hodnota 120/80. Tato hodnota však platí pro zdravého a dospělého člověka. Optimální tlak je ovlivněn mimo jiné především věkem, pohlavím a zdravotním stavem jedince. Například u dětí je za optimální hodnotu považován tlak 110/70, naopak u "cukrovkářů" zase 130/80.

O nízkém tlaku začínáme hovořit, pokud hodnota klesne pod hranici 100/60. Jak jsme zmínili výše, nemívá nízký tlak na rozdíl od tlaku vysokého většinou žádné fatální následky. Pokud však systolický (ta vyšší hodnota) tlak klesne na 70, mohou už postiženému jedinci začít selhávat orgány. Nicméně takto nízký tlak je většinou následkem například masivního krvácení, popálenin nebo velké dehydratace. má tedy jasnou a jasně identifikovatelnou příčinu.

Čím je nízký tlak způsoben a jak se léčí

Příčin nízkého tlaku je celá řada. Většinou je nízký tlak důsledkem poruchy mechanizmů, které v těle krevní tlak řídí. K těmto poruchám může docházet při dehydrataci, alergiích či nedostatku vitamínů. Důvody ale mohou bát i závažnější, jako například cukrovka, Infarkt myokardu, porucha činnosti srdce či nádorové onemocnění. Pokud tedy máte dlouhodobé problémy s nízkým tlakem, je dobré se raději nechat vyšetřit u lékaře.

Je potřeba si uvědomit, že léky se na nízký tlak předepisují jen ve výjimečných případech. Důležitá je tak především prevence nízkého tlaku. Ta spočívá v dodržování zdravého životního stylu - tedy dostatek aktivního pohybu, dodržování pitného režimu a pravidelné doplňování vitamínů, ať už stravou či různými potravinovými doplňky. Důležitý je přitom zejména vitamín C.

Tlak lze spolehlivě zvýšit  i konzumací slaných jídel. Naopak konzumace kávy, která bývá často považována za účinný prostředek na nízký tlak, moc vhodná není. Po požití černé kávy sice tlak velmi rychle stoupne, ale po určité době se opět sníží, přičemž může jít i pod původní hladinu. Účinek černé kávy je tak jen velmi krátkodobý.

Jak si doma změřit tlak

Pokud máte výš popsané příznaky a chcete určitě vědět, zda jsou způsobeny nízkým tlakem či nikoliv, pak je potřeba navštívit lékaře a nechat si tlak změřit u něj  nebo si tlakoměr pořídit domů. 

Na domácí měření krevního tlaku slouží pažní nebo zápěstní tlakoměry. Výhodou zápěstních tlakoměru je nižší cena, malá velikost (není problém je nosit stále u sebe) a také rychlost a jednoduchost měření a ovládání. Nevýhodou je naopak jejich menší přesnost.

Pokud to s pravidelným domácím měřením tlaku myslíte opravdu vážně, je lepší si pořídit pažní tlakoměr. Ten je výrazně přesnější a odolný proti růžným pohybům při měření. Cena pažního tlakoměru se pohybuje od několika set korun až po několik tisíc korun. Závisí na výrobci a množství funkcí přístroje.

Jak zápěstní, tak i pažní tlakoměr se dá koupit prakticky v každé online lékárně, jako je například DrMax.cz, Pilulka.cz, BENU.cz. Nabízí je rovněž i web Prozdraví.cz. Pokud na některém z těchto obchodů koupíte tlakoměr proklikem přes Refundo.cz, bude vám za váš nákup formou cashbacku připsána část utracených prostředků zpět na váš účet. Přečtěte si, jak cashback na Refundo.cz funguje.