Dříve než těhotenství odhalí gynekolog či domácí těhotenský test může každá žena pozorovat na svém těle změny související s těhotenstvím. Může tak odhalit svůj "jiný stav" velmi brzy po početí. První příznaky těhotenství se totiž objevují už po deseti až čtrnácti dnech po oplodnění.

První příznaky těhotenství

Jak jsme již zmínili výše, vzhledem k tomu, že se první příznaky těhotenství objeví tak brzy po početí, lze si je celkem snadno splést s premenstruačním syndromem.

Nejčastější první příznaky těhotenství jsou:

  • ranní nevolnost - velmi známý a velmi častý příznak. Nicméně ne každá žena jimi trpí. Odhady jsou, že postihují asi dvě třetiny těhotných žen.
  • zvýšená bazální teplota - jestliže jste si více dní po sobě naměřila po ovulaci zvýšenou teplotu, je velmi pravděpodobné těhotenství
  • citlivá a zvětšena prsa - další velmi známý příznak. Většina žen již několik dní po početí pociťuje zvláštní pnutí v prsou a zvýšenou citlivost bradavek. Důvodem těchto pocitů jsou těhotenské hormony progestron a hCG, které oba způsobují zvětšování mléčných žláz.
  • únava a častá prudká změna nálady - zvýšenou únavu způsobuje rovněž rostoucí hladina hormonu progestron. Hormonální změny probíhající v těle těhotné ženy způsobují rovněž časté změny nálad či přecitlivělost.
  • citlivý čich - hormony, které na začátku těhotenství způsobují zvýšenou tvorbu krve mohou způsobit i citlivější čich. Častá je i změna čichu - co dříve vonělo nyní zapáchá a naopak.
  • bolesti a křeče v podbřišku - tyto křeče jsou dost podobné menstruačním bolestem. Jejich důvodem je tzv. "uhnizďování" oplodněného vajíčka a příprava dělohy na budoucí masivní růst.
  • vynechání menstruace - nejčastější a nejznámější ze všech příznaků, který ale nastává až později než výše popsané. Nicméně menstruace může u ženy z různých důvodů (stres, špatná životospráva) vynechat, i když není těhotná. Jistotu tak dají až dvě čárky na těhotenském testu.

Mezi další příznaky, které mohou signalizovat těhotenství patří i časté močení, nadýmání a nafouklé břicho, změny chuti, živé sny, nespavost či bolesti zad.

Poměrně časté je i těhotenství zcela bez příznaků. Těhotná žena svůj "jiný stav" tak často zjistí až při návštěvě u gynekologa. Nicméně fakt, že na sobě nepozorujete žádné příznaky a přesto jste těhotná neznamená, že je něco špatně. Jen se možná méně pozorujete nebo se vaše příznaky dostaví později či se slabší intenzitou.

Kdy a jak si udělat těhotenský test? 

Jestliže na sobě pociťujete více výše popsaných těhotenských příznaků, je možné si těhotenství potvrdit nebo vyvrátit pomocí těhotenského testu. Ten by se měl správně dělat nejdříve čtrnáctý den po oplodnění. nicméně existují i velice citlivé těhotenské testy, které dokážou těhotenství víceméně spolehlivě potvrdit už sedmý den po početí.

Jak provést konkrétní těhotenský test se dozníte z příbalového letáku přiloženému k danému testu. Nejčastěji se dělají testy z moči. Buď se umisťují přímo do proudu moči nebo se ponoří do nádobky s močí. Doporučuje se dělat trest první ranní močí. Oba typy pak po několika minutách ukážou výsledek.

Většina testů má dva proužky - jeden kontrolní a druhý testovací. Jestliže se zbarví oba, pak jste s nejvyšší pravděpodobností těhotná. Zbarví-li se jen jeden, pak je těhotenství vyloučeno. Existují i případy, kdy se nezbarví ani jeden proužek, pak je ale test neplatný a je potřeba vyzkoušet jiný. Pro úplnou jistotu se doporučuje udělat si vždy testy dva, každý od jiného výrobce.

Kde koupit těhotenský test 

Těhotenský test koupíte v každé lékárně. Není problém ho koupit jednoduše online i v některé ze známých online lékáren, kam patří DrMax.cz, Pilulka.cz, BENU.cz či Prozdraví.cz.

Tip: Kupte si těhotenské testy na svém oblíbeném e-shopu proklikem přes Refundo.cz. Ušetříte tak na nákupu další zajímavé částky díky cashbacku. Přečtěte si, jak cashback funguje.

Cena těhotenského testu se pohybuje od několika málo korun až po několik set korun. Cena pak závisí především na technologii a citlivosti testu.