Vysoký krevní tlak (odborně hypertenze) je velmi časté onemocnění kardiovaskulárního systému, které vzniká mimo jiné i nezdravým životním stylem. Přezdívku zmíněnou výše nemá jen tak, nemocný se o něm dozví většinou až když přijdou problémy nebo při kontrole u lékaře. Vysoký tlak může vyústit až do vážných srdečních chorob. Podle odhadů tímto onemocněním trpí až 40 % lidí ve věku nad 25 let.

Co je vysoký krevní tlak?

Za normální tlak je považována hodnota 120/80. Tato hodnota však platí pro zdravého a dospělého člověka. Optimální tlak je ovlivněn mimo jiné především věkem, pohlavím a zdravotním stavem jedince. Například u dětí je za optimální hodnotu považován tlak 110/70, naopak u "cukrovkářů" zase 130/80. O vysokém tlaku za začíná mluvit u hodnot převyšujících 140/90. Co vlastně ty dvě číslice udávají? Vyšší hodnota (systolický tlak) je hodnota tlaku v momentě, kdy je krev vypuzena ze srdce, nižší hodnota (diastolický tlak) zase označuje tlak mezi dvěma klidovými údery srdce.

Příčiny a příznaky vysokého tlaku

Když to zjednodušíme, tak hlavní příčinou vysokého krevního tlaku je nezdravý životní styl, často je označujeme jako tzv. civilizační příčiny. Nejčastěji jsou to obezita, stres, kouření, alkohol, nadměrná konzumace soli či nedostatek pohybu. Roli hraje rovněž i dědičnost. Vysokým krevním tlakem trpí častěji muži a u žen se objevuje po menopauze.

Už jsme zmínili že vysokému krevnímu tlaku se říká "tichý zabiják". O to více je důležité zpozornět, když na sobě začnete v delším časovém horizontu pozorovat některý z následujících příznaků:

  • závratě
  • bolest hlavy
  • únava
  • tlak na hrudi
  • poruchy spánku
  • zmatenost
  • otok končetin
  • mravenčení prstů (rukou i nohou)
  • bušení srdce

Léčba vysokého tlaku

První a nejdůležitější podmínkou snížení krevního tlaku je změna životního stylu. To znamená zařadit více pohybu, změnit stravu, přestat s kouřením či nadměrným pitím. To se snadno řekne, ale hůře realizuje. Přesto je to velmi důležité, protože následky vysokého tlaku mohou být fatální.

Do svého jídelníčku byste měli zařadit česnek, cibuli, celer, červenou řepu, banány, grapefruity, hloh či pohanku. Velmi důležitý je pro prevenci a snížení vysokého krevního tlaku vápník a také hořčík. Pomáhají rovněž čaje na vysoký tlak.

Vysoký tlak lze léčit i doplňky stravy či léky běžně dostupnými v kamenných či online lékárnách. Mezi takové léky patří Koemzym Q10, Pharma Bion či Walmark OptiTensin.