V současnosti už asi nikdo nepochybuje, že se děti mohou koronavirem nakazit. Také je jasné, že i když se většinou v jejich případě setkáváme s lehkým průběhem nemoci, nemůžeme to brát na lehkou váhu. Děti také velmi často nemají vůbec žádné příznaky onemocnění. Mohou ho však přenášet.

Jaké jsou projevy korony u dětí?

Koronavirus se projevuje stejně jako zánět horních cest dýchacích. Pokud má vaše dítě teplotu, měli byste zpozornět. Bolest hlavy, svalů a únava jsou příznaky nastupující chřipky. Stejně tak však platí i pro COVID-19. Mezi časté příznaky pak patří i kašel a ztížené dýchání.

Méně časté jsou příznaky spojené s bolestí břicha, průjem či ztráta chuti. Velmi známý jev, ztráta čichu, u dětí není až tak častý jako u dospělých osob.

Velmi výjimečný projev onemocnění COVID-19 je zápal plic či zánětlivý multisystémové syndrom dětí (PIMS-TS).

Tip: Máte podezření, že jste onemocněli nemocí Covid-19? Už jste někdy slyšeli o přístroji jménem Oximetr? Tento malý přístroj vám může pomoci onemocnění Covid-19 identifikovat. Přečtěte si, jak funguje a kde se dá za výhodné ceny koupit. Čtěte více: Oximetr může pomoci identifikovat Covid-19

Co dělat při podezření na COVID-19?

Pokud má vaše dítě některý z výše uvedených příznaků, určitě ho neposílejte ven, do školy ani na veřejná prostranství.

Nepodléhejte ale rozhodně panice. Může skutečně jít o projev nachlazení, či alergie. Děti jsou na nachlazení, hlavně v období střídání teplot, velmi náchylé. Proto se nemusí hned jednat o koronavirus.

Příznaky sledujte a pokud dojde ke zhoršení, telefonicky kontaktujte svého lékaře a informujte ho o svém podezření. S největší pravděpodobností budete vysláni do odběrného místa k provedení nejdříve antigenu testu, v případě pozitivního výsledku i na potvrzení RT-PCR testem.

Pokud je to jen trochu možné, pokuste se dítě izolovat od ostatních členů rodiny. Vyhraďte mu izolovanou místnost v bytu či domě.

Dbejte na zvýšenou hygienu v domácnosti. Všichni členové domácnosti by si měli mýt ruce mýdlem i vícekrát denně, a to nejméně 20 sekund a používat dezinfekční prostředek na ruce s obsahem alkoholu - nejméně 60%.

Dezinfikujte společné prostory a povrchy, jako jsou kuchyňská linka, WC, umyvadlo či kliky na dveřích.

Nesdílejte talíře, nádobí, příbory, ručníky ani ložní prádlo s ostatními členy domácnosti.

Udělat tak můžete už tehdy, když máte podezření na onemocnění. Nemusíte čekat až na pozitivní výsledek. Tato opatření jsou účinná a měla by se dodržovat i při projevech běžném onemocnění chřipkou či rýmou.

Klidový režim a dostatek tekutin by měly být samozřejmostí.

Jak chránit děti před koronavirem

Koronavirus, jak už z názvu vyplývá, je virus. Šíří se tedy kapénkami uvolňujícími se při kýchání, kašlání, smrkání, ale i při mluvení či zpívání.

Ochránit děti před koronavirem můžete především dodržováním hygienických návyků. Také se s dětmi o onemocnění povídejte a vysvětlujte jim současnou situaci. Poučte je o hygieně a buďte jim příkladem. Veďte své děti k tomu, aby:

  • si vždy důkladně myly ruce - po příchodu domů, do školy, a pod.
  • především v uzavřených prostorách nosily roušky nabo respirátory
  • dodržovaly odstup - například na hřištích, snažte aby se děti příliš neshlukovaly, nepily z jedné láhve apod.. U malých dětí na to dbají rodiče, u těch větších už musí dávat pozor samy, snažte se jim to zdůraznit

Zvyšujte obranyschopnost organismu svých dětí a posilujte jejich imunitní systém. To docílíte:

  • vyváženou a pestrou stravou
  • dostatečným spánkem
  • doplněním vitamínů a minerálů
  • pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu, pokud možno mimo větších davů či skupin lidí

Tip: Obstarat vitamíny a minerály můžete i výhodnější právě tím, že nakoupíte přes Refundo.cz. Dostanete tak část peněz z objednávky zpět formou cashbacku. Navíc můžete využít i různé sezónní slevové kódy, které vám cenu nákupu ještě sníží.