Průjem zná snad každý z nás. Projevuje se jako řídká, vodnatá stolice. Postižený jedinec má prakticky neustále opakované nutkání k vyprazdňování.  Často bývá doprovázen škručením v břiše, křečemi  a někdy i horečkou. Opakované vyprazdňování vede často k dehydrataci organismu. Ta může být, zejména u dětí, velmi  nebezpečná. Průjem se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat.

Příčiny průjmu

Příčin průjmu může být celá řada - od triviálních typu konzumace nevhodného či zkaženého jídla až po ty závažnější, signalizující závažné onemocnění, jako je rakovina nebo  Crohnova nemoc. Ve většině případů je průjem způsoben bakteriální či virovou infekcí z jídla nebo pití. Mezi časté příčiny průjmu patří i stres, těhotenství či konzumace antibiotik, které ničí i střevní bakterie.

Při identifikaci příčiny průjmu je důležitá barva stolice. Červená či černá barva může ukazovat na přítomnost krve ve stolici. Tu mohou mít na svědomí hemeroidy, rakovina tlustého střeva či prasklý žaludeční vřed. V každém případě u takového zabarvení průjmu je určitě vhodná včasná návštěva lékaře. Děti a zejména pak kojence často trápí zelený průjem. Ten bývá většinou způsoben příliš rychlým průchodem potravy přes střeva. Nicméně u dospělých jedinců mohou být i jiné příčiny takové zbarvení průjmu, jako například Celiakie, Crohnova nemoc či dokonce rakovina. V případě žlutého průjmu jde většinou o tzv. cestovatelský průjem, tzn. značí přítomnost virové či bakteriální infekce.

Průjem u dětí

Průjmové onemocnění trápí velmi často děti, a to především kojence. U nich je potřeba průjmu věnovat speciální pozornost. Děti jsou totiž při průjmu náchylné k dehydrataci organismu, zvláště pak při těžším průběhu průjmu. Pokud k tomu dojde je lepší navštívit lékaře. 

Jak zastavit průjem

Než se podíváme, jak průjem léčit pomocí volně dostupných léků, je potřeba si uvědomit, že na průjem funguje především úprava jídelníčku. Při průjmu se tak vyvarujte mléka a mléčných výrobku, dále pak tučných potravin, cukrovinek či slazených a sycených nápojů a ovocných šťáv. Naopak lze doporučit především doplňování tekutin. Velmi dobře fungují čaje z řepíku a ostružinového či malinového listí. Z potravin pak preferujete banány, suchou rýži, tvrdší pečivo či brambory.

Na průjem efektivně pomáhá i řada volně dostupných léků. Mezi takové patří například Endiaron, Smecta či černé uhlí. Pokud je průjem způsoben užíváním antibiotik, je vhodné si obnovit střevní mikroflóru užíváním probiotik.