Dnešní uspěchaná doba je přímo šitá na mírů důvodům kvůli kterým k bolesti hlavy dochází. Není tak divu, že jde o prakticky nejčastější problém současné populace. Jako u mnoha jiných nemocí lze většinu spouštěčů bolesti hlavy hledat v životním stylu. Bolest hlavy lze zažehnat řadou volně dostupných léků, ale tím se jen odstraňuje následek, nikoliv příčina. Bolestem hlavy se dá efektivně předcházet dodržováním určitých pravidel a předcházením činnostem či chování, které k nim vedou.

Nejčastější příčiny bolesti hlavy

Podívejme se na nejčastější příčiny, proč nás bolí hlava. Důvodů a spouštěčů je opravdu hodně. Často přitom dochází i ke kombinaci více faktorů. Kdo z nás by neznal situaci, kdy kvůli pracovnímu stresu špatně spíme, nedodržujeme životosprávu a pitný režim. Když se do toho přidá změna počasí, je o problém s bolestí hlavy prakticky s jistotou postaráno. Jaké tedy jsou nejčastější příčiny bolesti hlavy?

Stres - je nejčastěji uváděnou příčinou bolestí hlavy. Důvodů proč stres způsobuje bolest hlavy je několik. Jednak je to hormonální záležitost (při stresu tělo uvolňuje relevantní hormony a při jejich poklesu dochází k bolesti hlavy), ale především stres způsobuje napětí v ramenou či šíji což vede rovněž k bolesti hlavy

Dehydratace - ta nastává často v horkém létě, ale i při velkém pracovním vytížení, kdy se zkrátka po většinu dne zapomeneme napít.
 
Počasí - je ještě častěji uváděnou příčinou než stres. K bolestem hlavy dochází většinou při změně počasí, která plyne ze změny atmosférického tlaku či vlhkosti. Na tento fakt naše tělo reaguje chemickými změnami, které mohou a často i spustí úpornou bolest hlavy.

Nedostatek spánku - klíčem k tomu, jak předejít tomuto spouštěči bolesti hlavy je především dostatek, ale i pravidelnost spánku. 

Sedavé zaměstnání - většina lidí, zvláště při práci u počítače, sedí nesprávně. Jejich záda jsou příliš ohnutá, což způsobuje napětí v šíji. to pak stejně jako u stresu vede k bolestem hlavy. Řešením je naučit se správný posez, to znamená sedět rovně, ideálně s opřenými zády a častěji měnit polohu posezu.

Strava - nevhodná, ale i nepravidelná strava je rovněž častou příčinou bolesti hlavy. Slaná jídla, čokoláda, zralé sýry a řada dalších potravin patří ke známým spouštěčům bolesti hlavy. Rovněž časté vynechávání jídla a s ním spojený pokles cukru v krvi bývá příčinou bolesti hlavy.

Pokud vás hlava bolí často a bolest trvá delší dobu nebo je příliš veliká, mohou být příčiny jinde než jsme popsali výše. Pak určitě doporučujeme návštěvu lékaře a poradu s ním.

Jak řešit bolest hlavy

Jak už jsme psali výše, hlavním a dlouhodobým řešením je změna životního stylu. To znamená pravidelný pohyb, správné sezení, dodržování životosprávy a především předcházení stresu. to se samozřejmě snadno řekne, ale hůře aplikuje do života. Na bolest hlavy velmi efektivně funguje i řada volně dostupných léků. Mezi ty nejznámější patří Ibalgin, Paralen, Acylpirin, Brufen. Důležité je uvědomit si, že tyto léky sice často velmi efektivně, ale řeší jen následek, nikoliv příčinu bolesti hlavy.

Pokud preferujete přírodní cestu léčby, tak je pro vás dobrou zprávou, že na bolest hlavy funguje i řada bylinek a čajů. Mezi ně patří heřmánek, meduňka či levandule. Další, takzvané "babské rady" jsou studený obklad na spánky, citronový obklad nebo obklad z jablečného citronu či moštu. Zabírají rovněž různé oleje a esenciální směsi.