Při suchém kašli nemocný na rozdíl kašle vlhkého neprodukuje žádný hlen. Je proto velmi nepříjemný, a to zejména v noci, kdy nemocnému často neumožňuje usnout či v klidu spát. Suchý kašel lze řešit návštěvou lékaře, ale dá se řešit i domácí léčbou pomocí volně dostupných léků či pomocí různých “babských rad“. Podívejme se tedy na tuto nepříjemnou nemoc blíže.

Co to je suchý kašel, co ho způsobuje a jak se projevuje

Suchý kašel bývá velmi často bývá provázen i škrábáním v krku. Kašláním obecně lidský organismus čistí dýchací cesty. Ty mohou být podrážděné řadou věcí – zejména pak prachem či kouřem. Zejména u kuřáků je suchý a dráždivý kašel velmi častou chorobou. Nejčastěji je ale kašel projevem onemocnění dýchacích cest, jako jsou astma, alergie či různé záněty. Nejčastěji vzniká při zánětu horních cest dýchacích. Velmi často pak přechází do kašle vlhkého, kdy nemocný začne vykašlávat hustý hlen.

Tip: Mezi léky na ředění hlenu a pomáhající tak vykašlávání patří například sirup Stodal

Pokud trvá kašel delší dobu (několik týdnů), pak je určitě dobré navštívit svého praktického lékaře a poradit se s ním. Jinak riskujete závažnější, chronický průběh a větší zdravotní problémy.

Jak suchý kašel léčit

Léčba suchého kašle závisí vždy na tom, čím je u konkrétního jedince způsoben. Nejčastější příčinou je zánět nosohltanu, kdy se dávají léky zmírňující otok sliznice – antitusika (Stoptussin, Levopront, Robitussin apod.) nebo antihistaminika (Fenistil, Zodac, Zyrtec). Na suchý kašel většinou naopak nepomohou antibiotika – kašel totiž způsobuji viry, nikoliv bakterie na které naopak antibiotika zabírají.

Tip: Pro tlumení kašle v noci pak zabírají i různé sirupy na kašel, například Mucoplant

Rovněž je u suchého kašle dobré dodržovat správný pitný režim, tzn. Mít neustále dostatek tekutin. Doma je pak určitě nutný klidový režim a též časté a efektivní/krátké větrání – chladný a vlhký vzduch má totiž na sliznici příznivý vliv, zatímco teplý a suchý vzduch ji dráždí. Pomůže i zvlhčování vzduchu v pokoji. 

Další věcí co může pomoci, především ve spánku, je podložení hlavy. Dále je dobré pít čaje na kašel – nejúčinější byliny jsou heřmánek, šalvjej nebo lipový květ. Čaje je možné a účinné pít několikrát denně. K úlevě při kašli pomáhají i Priesnitzovy zábaly.