Zánět průdušek, jinak také bronchitida je velmi nepříjemným a život ztrpčujícím onemocněním.  Často pak přechází do chronické fáze, která postihuje zejména muže. Trpkou zkušenost s akutní bronchitidou mají i maminky, jelikož velmi náchylné jsou na něj malé děti.

Co způsobuje zánět průdušek

Bronchitida je buď akutní nebo chronická. V obou případech se vyznačuje prakticky neustálým kašlem. Nicméně příčiny vzniku a léčba je u obou typů zánětu průdušek rozdílná.

Akutní zánět průdušek - je způsoben virovou či bakteriální infekcí a následuje často po nachlazení.  Infekce má inkubační dobu až tři dny a způsobuje zahlenění a tím i kašel. Mezi nejčastější příznaky patří suchý kašel, který postupně přechází v kašel vlhký, rýma, bolest na hrudi, dušnost  či vykašlávání hustých hlenů. Doba léčby je obvykle kolem sedmi dnů, nicméně při delším průběhu může přejít do chronické fáze.

Chronický zánět průdušek - je reakcí na nějaký vliv/dráždění zvenčí (kouření, prach, špatné ovzduší) nebo je způsobena dlouhotrvající a vracející se bronchitidou. Obojí oslabuje imunitu a především dráždí sliznici, která je pak náchylnější na infekci. O chronické bronchitidě se mluví, když kašel trvá déle než tři měsíce a projeví se alespoň dva roky po sobě. Tento typ bronchitidy může trvale poškodit průdušky či plíce a především vyvolat zápal plic či chronickou obstrukční plicní nemoc.

Tip: Trápí vás suchý kašel. Přečtěte si náš článek Jak léčit suchý kašel

Jak se léčí zánět průdušek

U akutní bronchitidy pomáhají z běžně dostupných léků antitusika (ve fázi suchého kašle), jako jsou například  Stoptussin, Levopront či Robitussin.  Později ve fázi vlhkého kašle je  pak vhodné nasadit léky, které pomáhají s vykašláváním, například ACC LONG, Ambrobene, Bromhexin, Erdomed, Mucosolvan  či pro děti funguje často velmi dobře sirup Prospan.

U chronické bronchitidy je to složitější. Je určitě nutné se začít vyhýbat tomu, co tento zánět způsobuje, tedy určitě kouření, prašnému prostředí a podobně. Léčba pak probíhá pomocí speciálních léků, které trpícímu pacientovi  rozšíří dýchací cesty a pomůžou tak k lepšímu dýchání, které tak nedráždí ke kašli. Tyto léky je ale nutné konzultovat s lékařem.

Na zánět průdušek pomáhá rovněž řada takzvaných "babských rad" Mezi ně patří například cibulová šťáva smíchaná s medem, směs medu a jablečného octa, inhalování odvaru z heřmánku a samozřejmě řada bylinkových průduškových čajů, z bylinek na kašel nejvíce pomáhá jitrocel , tymián či divizna. Rovněž pomáhá úprava stravy. Je dobré se vyhnout potravinám způsobujícím zahlenění, například tedy mléku a mléčným výrobkům či pečivu z bílé mouky.