Bolest ucha je velmi nepříjemná. Často ji doprovází i jiné, často podobně nepříjemné a život komplikující příznaky. Nejčastěji mezi ně patří výtok z ucha, zalehnutí ucha nebo tlak, svědění, pískání či praskání v uchu.

Co způsobuje bolest ucha

Příčin bolesti ucha může být více, od průvanu, přes bolest od zubů až k k bolesti od krční páteře či od vysokého hluku. Ovšem zdaleka nejčastější příčinou je zánět středního ucha a hned na druhém místě zánět zevního zvukovodu. 

Zánět středního ucha – velmi často postihuje právě zejména malé děti ve věku od tří měsíců do tří let. Většinou následuje po rýmě či po onemocnění horních cest dýchacích. Bolest ucha pak způsobuje tlak na ušní bubínek vytvořený hnisavou tekutinou. Zánět středního ucha bývá u dětí často provázen teplotou. Bolesti ucha se většinou, zejména u dětí stupňují a bývají opravdu nesnesitelné. U dospělých jedinců bývá výjimečný, nicméně nelze ho vyloučit, zejména u starších lidí.

Zánět zevního zvukovodu – projevuje se nejčastěji bolestí uzlin pod uchem, zalehlýma ušima a často též výtokem z uší. Na rozdíl od zánětu středního ucha, který trápí zejména malé děti, postihuje častěji dospělou populaci. Jeho příčinou totiž může být nesprávné čištění uší či zavlečení nečistot do ucha například od prachu či ze špinavé vody. To vše pak může způsobit infekci.

Jak léčit bolest ucha

Bolest ucha způsobenou zánětem středního ucha se dá léčit řadou způsobů. Pomocí lidových rad či pomocí volně dostupných léků. Z léků se často doporučují nosní kapky, například Olynth, Nasivin, či Sanorin. Dále je nutné snižovat teplotu (pokud nastoupí) a též brát léky od bolesti. Mezi takové prostředky patří u dětí Panadol či Nurofen, pro dospělé pak Paralen, Ibalgin či Ibuprofen.  

Mezi nejčastější babské rady patří přikládání cibule či česneku k uchu či přímo do ucha. Dalším způsobem přírodní léčby bolesti ucha je přikládání studených obkladů či kloktání odvaru z heřmánku či pelyňku. 

Jakmile ale nic z výše zmíněných rad nefunguje a bolest neustupuje či se dokonce stupňuje, bude určitě nutná návštěva lékaře, který většinou předepíše antibiotika či v některých případech bude muset bubínek propíchnout, aby hnisavá tekutina mohla z ucha odtéct.

Pokud se jedná o zánět zvukovodu, pak je potřeba vyčistit zvukovod. K tomu slouží různé ušní kapky a spreje, například Fytofontana peroxid či Vaxol. Mezi babské rady pak patří proplach ucha jablečným octem smíchaným s alkoholem.

Pokud bolest ucha trvá delší dobu a nic z výš zmíněných rad a postupů na ni nezabírá, je určitě vhodné zajít k lékaři, ideálně na ORL. Neřešení těchto problémů by to totiž mohlo vést poškození či ve výjimečných případech dokonce ztrátě sluchu.