Ráno se vzbudíte a škrábe vás či přímo bolí v krku. Kdo z nás by toto nemilé ranní překvapení neznal. Jaké jsou příčiny bolesti či škrábání v krku jak se jích co nejúčiněji zbavit? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v našem článku.

Nejčastější příznaky bolesti v krku jsou škrábání či pálení v krku či různě silná bolest při polykání. Samotná bolest v krku však většinou není onemocněním sama o sobě, ale příznakem nějakého jiného onemocnění či nachlazení. Proto nás tyto problémy trápí nejčastěji v zimních měsících. Nicméně výjimkou není ani v létě, kdy ji způsobuje pobyt v překlimatizovaných prostorech či nadměrná konzumace chladných nápojů.

Pokud se jedná o virové onemocnění, pak bývá bolest velmi silná na začátku, ale později odezní či přejde do jiných příznaků. Bolest či škrábání v krku proto často bývají prvním z příznaků nemoci či nachlazení. Později se k nim většinou přidá rýma a ještě později i kašel. Na tuto infekci funguje celá řada volně dostupných léků a tzv. „babských rad“, které si popíšeme níže.

Pozor na angínu

Jestliže je však bolest v krku při polykání příliš silná a navíc ji začnou brzy doprovázet horečky, které mohou být i vysoké, může se jednat o angínu. Ta je způsobena bakteriální streptokokovou infekcí a zde je nutné navštívit lékaře, který předepíše relevantní antibiotika. 

Zda je bolest v krku způsobena virovou či bakteriální infekcí zjistí lékař pomocí CRP testu, který stanovuje hladinu C-reaktivního proteinu v krvi. Pokud je hladina zvýšená, jedná se o bakteriální infekci. Zda se jedná o angínu či nikoliv můžete dnes už snadno zjistit i doma, a to pomocí domácího CRP testu, který je volně dostupný ve většině kamenných či on-line lékáren.

Domácí CRP testy

Co pomáhá na bolest v krku

Pokud je bolest v krku způsobena virovou infekcí, zabírá na ni velmi efektivně řada volné dostupných medikamentů. Mezi takové patří například horký napoj Coldrex. Dále pak zabírají různé pastilky sloužící k desinfekci ústní dutiny, například známé Tantum Verde, Orofar či Strepfen. Tyto pastilky mají protizánětlivý účinek. Zejména jsou tyto léky vhodné pro děti, které bolest či škrábání v krku trápí velmi často, určitě častěji než dospělé. Pro ty naopak lze doporučit různé spreje roztoky ke kloktání, například Stopangin.

Mezi takzvané lidové a přírodní metody léčby v krku patří česnek, Priessnitzův obklad či různá bylinková kloktadla a čaje.

Česnek – jeho léčivé účinky jsou známé už od starověku. Na bolest v krku zabírá při potížích i preventivně, a to v jakékoliv formě, tedy mačkaný či celistvý a konzumovaný samostatně či dohromady s jídlem.

Priessnitzův obklad – tuto léčbu pojmenovanou po Vincenci Priessnitzovi známe všichni a při bolení v krku, zejména u dětí, ji aplikujeme takřka automaticky. Spočívá ve studeném obkladu na krk – do studené vody namočíme kus látky, šátek či kapesník, který dáme do igelitu a omotáme kolem krku. Po zteplání obklad vyměníme.

Bylinková kloktadla a čaje - z bylinek pomáhá na bolest v krku nejefektivněji šalvěj, a to ať už ve formě čaje či odvaru ke kloktání. Dále pak Echinacea, které je dostupná rovněž v tinktuře či v pastilkách.