Zažil ji už určitě každý z nás. Bolest břicha může mít banální důvody, stejně jako může signalizovat vážné onemocnění. Určitě se ji ale nevyplatí podceňovat ať už jsou důvody jakékoliv.

Mezi nejčastější důvodu bolesti břicha patří různé zažívací potíže způsobené konzumací těžkého či nevhodného jídla a z toho plynoucí nadýmání či dokonce zácpa. Tento původ bolesti, byť určitě nepříjemný, je ale tím pozitivnějším z pohledu dlouhodobých zdravotních důsledků. Výrazně horší dopady můžou mít jiné příčiny bolesti. Je jich opravdu celá řada – přes zánět žlučníku, Crohnovu nemoc či celiakie až po opravdu závažné zdravotní komplikace způsobené rakovinou střev, jater, žaludku či slinivky. Nejčastější příznaky spojené s bolestí břicha jsou křeče, nevolnost, zvracení, plynatost, průjem či zácpa.

Crohnova nemoc – je to střevní zánět způsobený tím, že organismus napadá vlastní buňky. Spouštěčem bývá nejčastěji zdravotní styl či stres. Řešením problému pak většinou operace.

Příčiny bolesti břicha

O který z výše zmíněných zdravotních problémů se jedná pomáhá lékařům nejčastěji určit konkrétní místo, kde břicho bolí. Jestliže se však jedná o dlouhou neustupující bolest celého břicha je potřeba co nejrychleji provést odborné vyšetření.

Nejčastější příčiny bolesti břicha dle lokalizace bolesti:

Bolest v podbřišku – zde se může jednat o zánět slepého střeva, ledvinovou koliku či Crohnovu nemoc. Zánět slepého střeva sice často začíná v nadbřišku, ale pak se přesouvá právě do oblasti v pravém podbřišku. Stejná lokalita, tedy pravý podbřišek bývá spojen i s Crohnovou nemocí. Naopak ledvinová kolika bývá provázená bolestí v podbřišku vystřelující v tupou bolest zad a boku na jedné či druhé straně břicha

Bolest v nadbřišku – nejčastěji jde o střevní chřipku, ale i o podrážděný žaludek, žaludeční vředy, zánět slinivky, zánět bodbřišnice, žlučník či dokonce infarkt. Důležité přitom je, na které straně břicho bolí. Pokud je to na levé straně pod žebry, pak může jít o zánět slinivky či žaludeční vředy. Bolí-li břicho na straně pravé, pak je nejčastějším důvodem žlučník. Jakmile bolí břicho po obous stranách jde často o zánět podbřišnice.

Bolest břicha v oblasti pupku – důvodem tohoto druhu bolesti bývají namožené břišní svaly, břišní kýla či zánět slepého nebo tenkého střeva. Bolest nad pupkem, která vystřeluje až do zad, pak ukazuje na zánět slinivky.

Léčba bolestí břicha

Léčba bolesti břicha je samozřejmě závislá na příčině, která ji způsobila. Jestliže jsou bolesti břicha mírnějšího rázů, pak nejčastěji pomůže úprava jídelníčku, nasazení diety, dodržování životosprávy či různé přírodní prostředky, například čaj z anýzu a fenyklu, koriandru, heřmánku či meduňky, odvar z kmínu, obklady či různé jiné speciální čajové směsi proti bolestem žlučníku či žaludku.

Pomoci mohou i různé volně dostupné léky. Na nadýmání Espumisan, na průjem pak Smecta či černé uhlí.  Nejúčinějšími léky pak bývají léky obsahující látku Omeprazol, tedy tzv. blokátory protonové pumpy, mezi tyto léky patří Loseprazol či Apo-Ome.

Bolest břicha se určitě nevyplatí podceňovat. Zejména zejména tvá-li delší dobu je potřeba navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.