Název kopřivka získalo toto kožní onemocnění podle svých příznaků. Vyrážka totiž vypadá prakticky stejně jako po žahnutí kopřivou. Kopřivka trápí často děti a v dospělosti pak více ženy než muže. Často ji mají těhotné ženy.

U dětí bývá způsobena většinou jako reakce na infekci nebo jako alergická reakce na nějaké podráždění, například po kousnutí hmyzem či na konzumaci nějakého druhu potraviny. U dospělých  bývají poněkud jiné důvody, nejčastěji stres, podráždění od slunce či reakce na léky.

Jak vypadá kopřivka?

Kopřivka se může vyskytnout po celém těle, ale nejčastěji se objevuje na krku, rukou, obličeji, na břiše či na zádech. 

Hlavním poznávacím znamením kopřivky je svědící vyrážka. Ta má většinou formu pupenů a může mít červenou a někdy i bílou barvu. Kolem pupenů se později často vytvoří zarudlá místa, která se mohou rozšířit až do opravdu rozsáhlých ploch po celém těle.

Jak jsme zmínili výše, dalším důležitým příznakem je nepříjemné svědění, které vyrážku provází. Zde je důležité si uvědomit, že postižená místa by se neměla nikdy škrábat. Tím se totiž může celý problém jen zhoršit, například zanesením nějaké další infekce.

Kopřivka se muže projevovat i drobnými (někdy i většími) puchýřky. U některých lidí mohou kopřivku provázet i jiné doprovodné příznaky. Mezi takové patří únava, bolesti hlavy, potíže s dýcháním či polykáním, bolesti kloubů a někdy i nevolnost provázená průjmem či zvracením.

Je opravdu důležité si uvědomit, že kopřivka vzniká jako reakce na nějaké dráždění u konkrétního jedince. Není tedy v žádném případě nakažlivá, nelze ji přenést z člověka na člověka!

Jak se zbavit kopřivky?

Kopřivka velmi často sama odezní. Většinou poté, co postižený omezí kontakt s podnětem, který ji vyvolal. Často je ale pravý důvod kopřivky záhadou, a to jak pro postiženého, tak pro lékaře. Jak jsme psali výše, určitě se kopřivka nesmí škrábat. Ulevit od svědění naopak pomohou studené či vlažné obklady přikládané na postižená místa. 

Na kopřivku se moc nedoporučují různé bylinky. Ty totiž často bývají alergenní a mohou tak dráždění způsobující vyrážku jen prohlubovat. Z bylinek mohou pomoci jedině levandule či jitrocel  ve formě přísad do koupele.

Vhodné je rovněž vyvarovat se některým potravinám, které mohou dráždění způsobovat. Mezi takové patří kořeněná jídla, dobarvované či dochucované potraviny, ovoce, některá zelenina, například rajčata, dále pak ořechy, ryby či plísňové sýry.

Na kopřivku pomáhají i různé volně dostupné léky. Mezi takové patří takzvaná antihistaminika, jako například Zyrtec či Zodac nebo různé kortikosteroidy, které působí protizánětlivě. Na nepříjemné svědění se pak prodávají různé masti na kopřivku. Ty většinou obsahují chladivý mentol.

Pokud trvá kopřivka déle než šest týdnů, pak se jedná o kopřivku chronickou. V tom případě je potřeba opravdu identifikovat původce dráždění a raději navštívit lékaře. Nemoc se totiž většinou opakovaně vrací a dokáže tak velmi znepříjemnit život.