Záda patří mezi nejvíce zatěžované části těla. Páteř i zádové svalstvo nám umožňuje vzpřímené držení těla. S bolestí zad se setkal snad každý z nás. Většinou postihuje starší jedince, ale v některých případech se nevyhýbá ani mladým či dětem.  Záda nás mohou bolet na řadě míst. Nejčastěji bývají postižena místa jako jsou krční, hrudní, bederní a křížová oblast. stejně tak příčiny mohou být značně rozdílné -od civilizačních, jako jsou sedavé zaměstnání, přes například ledvinové kameny až po vyhřezlé ploténky či dokonce rakovinový nádor nebo infart myokardu.

Příčiny a druhy bolesti zad

Bolesti zad mohou být akutní nebo chronické. O chronických mluvíme až pokud trvají déle než 6 měsíců. Akutní naopak většinou zmizí  do dvou až tří týdnů. 

Nejčastější druhy bolesti zad a jejich příčiny:

  • bolesti krční oblasti - bývá způsobena  sedavým způsobem života či špatným držením těla
  • bolesti hrudní oblasti - může za ni často oslabené svalstvo a špatné držení těla
  • bolesti bederní oblasti - příčinou bává nadměrná námaha či špatný způsob posedu
  • bolesti v oblasti ledvin - u žen bývá příčinou menstruace, jinak často ledvinová kolika

Dalšími příčinami bolesti zad bývají nejčastěji prochladnutí, obezita či nadváha, různé druhy úrazů, stres či ploché nohy.

Bolesti zad se rozhodně nevyplatí podceňovat. Mohou totiž být i projevem různých, často i velmi závažných, onemocnění. Mezi ty nejčastější patří žlučníkové či ledvinové kameny, rakovina, osteoartróza, vyhřezlá ploténka, infart myokardu, Běchtěrevova choroba či Scheuermannova nemoc.

Léčba bolesti zad

Od bolesti zad uleví řada různých léků. Velmi často se ale aplikuje rehabilitační léčba a důležitá je rovněž prevence či pravidelné cvičení. 

Bolesti zad se léčí nejčastěji pomocí antirevmatik, sedativ, analgetik či myeorelaxancií. Vhodným řešením mohou být například analgetika ve formě tablet. K uvolnění ztuhlých zádových svalů pomáhají i různé masti, krémy a gely (Olfen, Flector, Veral, Cannaderm Thermolka) či hřejivé náplasti (VoltaTherm, LIVSANE). Od bolesti pak pomáhají léky jako Ibalgin, Brufen či Paralen.

Na bolest zad funguje i řada babských rad či bylinek. Zkuste například zázvorové obklady či potírání třezalkovým olejem. Pomáhají i bylinné koupele ze smrkového jehličí či rozmarýnu.

Důležitá je ovšem prevence a s ní spojené cviky proti bolestem zad. Důležitý je samozřejmě zdravý pohyb sám o sobě. K aplikaci vhodných Cviků je ovšem lepší se nejprve poradit s odborníkem (fyzioterapeuti, rehabilitační pracovníci). Cviky jsou totiž rozdílné podle toho, v které oblasti zad máte problémy a nevhodným cvičení byste si mohli víc uškodit než ulevit od problémů.  Obecně ale většinou na bolest zad prospívá jóga či pilates. Velmi vhodným sportem je též pravidelné plavání.

Myslete rovněž na kvalitní spaní a tudíž i kvalitní matrace. A také na správné držení těla, například při práci u počítače. Řadě problémů lze předejít kvalitní židlí či správným nasazením výšky monitoru.