Jen velmi málo jedinců afty nikdy nemělo. Tyto velmi bolestivé malé vřídky dokáží velmi znepříjemnit život. Vyskytnout se mohou prakticky kdekoliv v dutině ústní, nejčastěji se ale objevují na jazyku, rtu, dásni,v krku či vnitřní straně úst. Někdy se vytvoří jen jedna afta, ale někdy je jich více. 

Velikost aftů bývá různá, většinou ale nejsou větší něž například špendlíková hlavička. Problém s afty v drtivé většině případů odezní během několika málo dní a nezanechá po sobě stopy, nicméně jsou známy i případy velkých aftů, které vydrží i týdny a zanechají na ústní tkáni jizvy. Každopádně afty se objevují opakovaně a na následujících řádcích si řekneme jak vznikají a jak se aftů co nejrychleji zbavit.

Příčina tvorby aftů

Jak afty vznikají? Na tuto otázku zatím stále neexistuje spolehlivá odpověď. S největší pravděpodobností souvisí výskyt aftů se sníženou imunitou a rovněž s hormonálními změnami v organismu. Velmi často se tedy afty vyskytují u žen v období kolem menstruace

Dalšími důvody mohou být kouření, stres či nedostatek železa, kyseliny listové a vitamínu B. Rovněž rovnátka či zubní protézy mohou k tvorbě aftů přispět.

Co na afty funguje?

Aftů se lze zbavit pomocí lidových postupů či pomocí volně prodejných léků. Stejně jako není přesně známá příčina vzniku aftů, není ani konkrétní a jednoznačně fungující léčba. Je potřeba zkusit více přístupů, některý na vás určitě zafunguje.

Mezi lidové rady patří cucání kostky ledu, kloktadlo z heřmánku, cibule či propolis. Další prostředky jsou roztok z šalvěje, oregáno, řebříček či arnika horská.

Standardně se ale afty léčí pomocí vitamínů či lokálních gelových anestetik. Nejoblíbenějšími léky na afty jsou Urgo, Herbadent, Kamistad, Lips a řada dalších. Pomáhají i Cemio alpské pastilky.

Předcházet se dá aftům pomocí dodržování ústní hygieny, takže používat desinfekční prostředky, které ničí baterie a předchází tak zánětům a aftům, například Listerin. Rovněž je důležité posilovat imunitu, tudíž mít dostatek spánku, kvalitní stravu a předcházet stresovým situacím.

Jestliže u vás problém s afty přetrvává delší dobu nebo jich máte velké množství či se u vás objevují velmi často (více než třikrát ročně) je určitě lepší  navštívit lékaře a poradit se s ním. Rovněž lze u některých zubních lékařů podstoupit léčbu pomocí laseru. Ten jednak předchází další tvorbě aftů, ale i urychluje hojení a zmírní bolest.