Hlavní příčinou vzniku zánětu šlach je nadměrné zatěžování a přetěžování určitých částí lidského těla. To může vzniknout v důsledku neustále se opakující či nadměrné zátěže, například při sezení u počítače, manuální práci či aktivním sportu. V takovém případě pak nemají šlachy dostatek času na regeneraci a vznikne zánět. 

Důvodů vzniku zánětu šlach, ale může být více. Někdy to může být bakteriální infekce, jindy, jako například u revmatického zánětu, je způsoben nákazou streptokokem. 

Nejčastěji bývají zánětem postižena tato místa:

  • ruka
  • předloktí (tzv. tenisový loket)
  • zápěstí
  • Achillova šlacha
  • nohy
  • nárt

Jak poznat, že se jedná o zánět

Jak jsme psali výše, zánět šlach vzniká velmi pomalu, je tedy velmi těžké ho identifikovat včas a předejít jeho plnému rozpuknutí. První příznaky se projevují ve zvýšené citlivosti postiženého místa na dotek či dokonce ve svědění. Později pak přechází v nepříjemnou bolest, která značně omezuje, ne-li přímo znemožňuje postiženému normální pohyb. 

Postižené místo bývá často zarudlé, oteklé a bolestivé. Na omak pak bává často teplé, teplejší než okolní tkáň.

Jak se zánětu šlach zbavit

Pokud se jedná o zánět šlach způsobených přetěžováním či stereotypním používáním, zabírá většinou klidová léčba. Ta spočívá v tom, že se omezí hybnost daného místa (ortézou, obvazem eventuálně až sádrou) a postižené místo se tak zregeneruje a zánět ustoupí

Tato léčba se dá podpořit přikládáním studených obkladů či použitím chladivých gelů. Jen pozor u zánětu na rukou, pokud se jedná  o syndrom karpálního tunelu, pak chladivé obklady gely naopak škodí. Pokud tedy máte podezření na "karpály", zajděte se raději nechat vyšetřit k lékaři.

Léčbu lze též podpořit aplikací různých protizánětlivých léků či mastí

Prevence zánětu šlach

Obecně je nejlepší prevencí zánětu šlach předejít takovým činnostem či streotypům, které k jeho tvorbě přispívají či ji přímo způsobují. To znamená svaly a šlachy nadměrně nepřetěžovat ale dopřávat jim dostatek času na regeneraci. A také rozbíjet stereotypní činnosti změnou pohybu. Pokud například většinu dne prosedíte u počítače, tak se pravidelně protahovat nebo se jít občas projít, pročistit si hlavu a rozhýbat tělo.

Pro prevenci různých zánětů slouží rovněž potravinové doplňky a vitamíny. Doporučuje se konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny a pravidelně doplňovat vitamíny jako jsou hořčík, draslík a vápník.