Systém zvaný eRecept slouží k předepisování léků elektronickou formou. V ČR byl zaveden už v roce 2011. Od začátku roku 2018 je pak eRecept povinný pro všechny předepisující lékaře. Ti přitom můžou pro vystavování eReceptů využívat tak webovou, tak  i mobilní aplikaci.

Kromě České republiky je elektronické předepisování léků zavedeno i v řadě velkých a lidnatých zemí, například ve Spojených státech amerických, Spojeném království,  Austrálii, Kanadě,  v Indii či v Rusku.

Jak probíhá vystavení a předání eReceptu

Na začátku musí lékař poslat přes webovou nebo mobilní aplikaci žádost o vydání eReceptu. Ta  putuje do Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER) a obsahuje tyto údaje:

  • identifikační údaje pacienta
  • údaje o zdravotní pojišťovně a číslo pojistky klienta
  • údaje o požadovaných lécích
  • eventuálně další údaje

Z CÚER obdrží lékař zpět identifikační kód zvaný identifikátor eReceptu. Ten je tvořen dvanáctimístným unikátním řetězcem znaků. Tento kód následně musí lékař bezplatně předat pacientovi. Kód přitom může být zobrazen alfanumericky, ale také pomocí čárového nebo QR kódu

Pacientovi ho pak lékař může poslat emailem či SMS zprávou. Může mu ho též předat osobně nebo poslat poštou v  tištěné formě. Vystavení lékařského předpisu v původní podobě, jak fungovala před zavedením eReceptu je sice ještě přípustné, ale jen v určitých případech a lékař si to musí relevantně zdůvodnit.

Jak vyzvednout eRecept

S eReceptem, ať už ve formě číselného kódu, čárového nebo QR kódu se pak pacient, či kdokoliv jiný dostaví do lékárny a ta mu vydá předepsané léky. Léky z eReceptu lze vyzvednout v kterékoliv lékárně v České republice. Jeden eRecept je přitom možné vydat postupně a na vícekrát či ve více lékárnách. Lékárník totiž po přijetí eReceptu vidí, jako léky z něj už byly vydané a jaké nikoliv. Vydá tak pouze léky, které už předtím nebyly vydané.

Tip: Víte, že SMS eRecept nemusí vyzvedávat osoba, které ho lékař předepsal? Lékárník totiž při vydávání eReceptu neověřuje totožnost a lze tak SMS s eReceptem přeposlat komukoliv jinému, kdo dotyčnému léky v lékárně vyzvedne. To neplatí pro určité skupiny léků (například psychotropní látky apod.).

Jak dlouho má eRecept platnost

Klasický eRecept na běžné léky má platnost čtrnáct dní. To neplatí pro antibiotika a chemoterapeutika, kde je platnost pouze pět dní . eRecept vystavený na pohotovosti  platí nejdéle jeden den následující po vystavení eReceptu. Doba platnosti opakovacího eReceptu platí půl roku. 

Platnost eReceptu  běží ode dne jeho vystavení, přičemž se počítají  i víkendy a svátky. Lékař může nastavit delší platnost eReceptu, nejdéle ji však prodloužit na 1 rok.

Prodloužit platnost eReceptu může i lékárník, a to o maximálně dalších 14 dní. Může to udělat v případě, že v momentě výdeje eReceptu není v lékárně k dispozici dostatečný počet balení předepsaného léku a ten zároveň nemůže být rychle objednán či obstarán.

Jak ušetřit za nákup léků

Že léky, které nejsou na předpis lze bez problémů koupit online už je vám pravděpodobně známo. Víte ale, že za jejich nákup můžete výrazně ušetřit?

Pokud léky koupíte ve vaší oblíbené lékárně proklikem přes Refundo.cz, dostanete formou cashbacku část utracených peněz zpět na účet. Odměnu vám nepřipíše lékárna, ale právě Refundo.cz. Nakupováním s cashbackem lze tak za rok ušetřit i 30 000 korun za rok. Přečtěte si, jak cashback funguje.

Přes Refundo.cz lze nakupovat prakticky ve všech velkých online lékárnách, kam patří například DrMax.cz, Pilulka.cz, BENU.cz či Lékárna.cz. Můžete si tak vybrat, která lékárna má lék nejlevnější nebo kde dostanete za váš nákup nejvyšší cashback.